LEGÁLNOST ANTIRADARŮ

Radarové detektory jsou v České republice povolené

Ptáte se zcela oprávněně, jak je to vlastně s legálností antiradarů? Je to tak, že v České republice žádný předpis neomezuje použití radarových detektorů.
Znamená to tedy, že jejich použití je naprosto legální a není nijak pokutováno a nehrozí vám ani získání trestných bodů. Zákon se totiž vztahuje pouze na typy zařízení, která by aktivně měření rušila a to naše detektory z principu jejich funkce, nejsou.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích číslo 361/2000 Sb: Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, které znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných při dohledu
na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen “antiradar”) Více se dozvíte na wikipedii.

 

Legální detektory

Co je ale jisté …. nechceme a nenavádíme k tomu, aby se jezdilo nebezpečně a je zcela jasné, že obezřetná a ohleduplná jízda je tím nejdůležitějším způsobem, jak se na pozemních komunikacích pohybovat. Je tedy samozřejmé, že detektory neslouží k jakémukoliv oprávnění k porušování zákona, riskantní a nebezpečné jízdě či jiným prohřeškům.

Co vnímáme jako důležité, je, že díky detektorům je možné přinést více klidu pro bezpečnou a plynulou jízdu, kdy se můžete plně soustředit na provoz na silnici, místo neustálého sledování policejní činnosti.

 

Přenosné radarové detektory

Jak jsme si řekli, použití radarových detektorů je zcela legální. Určitě je důležité, aby podobně jako třeba palubní kamery, držáky či nabíječky na telefon, byly přenosné detektory umístěné tak, aby měl řidič dobrý výhled z vozidla všemi směry. Naše doporučení je přenosný detektor při parkování z okna sundávat. Co se týká policejních hlídek, tím že se jedná o detektor, nemají žádnou možnost a tudíž vlastně ani chuť přítomnost radarového detektoru v kabině vozidla řešit.

 

Detektory montované napevno

U pevných detektorů je situace stejná jako u těch přenosných. I když se zde budeme opakovat tak situace je taková, že pasivní detektory, které signály přijímají, nemohou funkci policejních radarů nijak rušit, a proto jsou v České republice zcela legální. Vzhledem k tomu, že jde o pevné příslušenství vozidla, je však důležité, aby tyto pevné detektory měly příslušné národní schválení = ATEST 8SD. Tento atest je vydávaný Ministerstvem dopravy ČR a můžete být úplně klidní, protože všechny námi instalované systémy tento atest mají.

 

Radarové detektory v zahraničí

Z hlediska použití radarových detektorů v cizině je to díky rozdílnosti přístupů v různých zemích poměrně složité a doporučujeme si před cestou nastudovat, jak to v které zemi reálně vypadá
a jaké jsou podmínky, případně jaká omezení. Existují země, kde je možné s detektorem
jezdit zcela bez omezení, ale jsou také státy, kde je to přísně zakázáno. Zde na tomto odkazu se můžete podívat jak na tom které státy jsou:
» Legálnost detektorů – EU »

 

Aktivní antiradary, tzv. laserové rušičky

Na rozdíl od radarových detektorů je zde situace jiná ….. a aktivní antiradary či laserové rušičky u nás povolené nejsou. Je tedy na vašem rozhodnutí zda do toho jít. Možné postihy za jízdu s aktivním antiradarem uvádíme zde:

Citace ze schválené změny:

§ 125c – Přestupky

1. Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že v provozu na pozemních komunikacích
j) v rozporu s § 3 odst. 6 použije antiradar

4. Za přestupek se uloží pokuta
c) od 5 000 Kč do 10 000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce l písm. a), e) bodů 2 až 6, písm. f) bodů 2, 7, 10 a 11, písm. j) a podle odstavce 2

Kompletnií znění schváleného zákona: ZDE.

Tolik litera zákona. Z hlediska dlouhodobých zkušeností je ale účinnost tohoto paragrafu i jeho praktická aplikovatelnost, například oproti laserovým rušičkám, přinejmenším velmi sporná. Neznáme případ, kdy by toto ustanovení bylo úspěšně použito. Je opravdu extrémně složité, možná až nemožné, zajistit podklad pro to, aby mohl být přestupek důkazně potvrzen.

Např. jak dokazuje jedna reportáž TV Prima:
„Při použití moderního laserového systému radar nehlásí žádnou chybu a chová se stejně, jako kdyby se operátorovi “třásla ruka” a nebyl schopen udržet měřené vozidlo v hledáčku.” Námi nabízené laserové systémy navíc mají Evropskou homologaci E8, pro montáž do vozidel – jako parkovací asistent. Při deaktivované rušící funkci jsou tedy naprosto legální.

Vysoká odbornost instalace

Věnujeme opravdu velkou péči odbornosti samotné instalace a můžete se spolehnout, že budete s výsledkem a funkčností systému opravdu spokojení.

Nedohledatelná instalace

Při instalaci umíme vše provést tak, že se samotná instalace stane plnohodnotnou součástí Vašeho vozidla, tedy tak diskrétní provedení, že nikoho ani nenapadne, že by zde snad mohlo být něco navíc.

20 let zkušeností

Ano, ano . . . nechceme se zde příliš chlubit,
ale je pravda, že máme za sebou opravdu velkou spoustu realizovaných instalací a pracovali jsme snad se všemi typy vozidel, která existují.
Jsme vděční za všechny tyto zkušenosti,
které můžeme nabídnout také Vám.

Odborná poradna pro vás

Víme, že někdy může být komplikovanější rozhodování ve výběru finálového řešení instalační sady tak, aby dokonale vyhověla Vašim očekáváním.
Od toho jsme zde my! Napište nám jakýkoliv Váš dotaz a spolehněte se, že Vám nabídneme optimální řešení
přímo pro Vás.

dilna@antiradarybrno.cz

CARMEA s.r.o.
Božetěchova 2968/104
612 00 Brno - Královo Pole